Rzeka "Smocza Łza"
#31

W słowach anielicy było sporo prawdy. Rhein co prawda wolałaby zrobić to po swojemu - stanowczo, może też odrobinę brutalnie, ale na pewno skutecznie. W końcu problem nie będzie istniał, jeśli nikt nie będzie w stanie go podtrzymywać. Z tym że zasada zwalczania ognia ogniem nie zawsze się sprawdzała i z bólem serca kobieta musiała niejednokrotnie powstrzymywać się przed tym. Andrea miała więc rację, nawet jeśli strażniczce się to nie podobało. Inną kwestią było to, że rola pośredniczki między kapłanką bogini a prostym ludem niespecjalnie jej odpowiadała. Zdawała sobie sprawę, że z emblematami varengardzkiej straży będzie miała posłuch, poza tym sama wyznawała Ilhezin, lecz nadal preferowała twardą politykę perswazji. Rozpalanie w sercach zdeprawowanych mieszkańców wiary w boginię było raczej delikatniejszą sprawą. Sęk w tym, że Rhein nie znała innych szamanów, a to w połączeniu z jej przynależnością do służby publicznej wyznaczało automatycznie do tego zadania.
– No tak, obchody – westchnęła, przypominając sobie o tym jakże ważnym święcie, do którego cała straż przygotowywała się od dłuższego czasu. Przypominając sobie poranną drakę przy murach, rażące lekceważenie przedstawicieli prawa oraz fakt, że bardzo łatwo zaczęli sądzić przez nią nawet Malgarda - uznała, że przyda się wizyta Ilhenistów w mieście. Nawet bardzo przyda.
Śmierć w zachodniej części? Mogę sobie tylko wyobrażać, w co postanowiono mnie przy okazji wrobić, skoro i tak już moja kariera legła w gruzach. – Zachodnia część Varengardu wróżyła naprawdę źle strażniczce. Jeśli rzeczywiście ktoś umarł, a w tym samym czasie Weld kazał jej uciekać z miasta, póki może, oznaczało to, że ktoś wpływowy umarł, a ją w jakiś sposób miano z tym powiązać. Jak i dlaczego, tego nie wiedziała, ale w pewien sposób własnie uświadomiła sobie gorzką prawdę - teraz już rzeczywiście tam nie należy. Pytanie tylko, czy kiedykolwiek mogła tak powiedzieć o Varengardzie?
Prosta konkluzja dotycząca jej udziału w zamieszaniu doprowadziła ją do zadumy i zamilkła na dłuższy czas, dając się prowadzić Andrei. W tym samym czasie zdążyła poważnie zwątpić w logikę planu Welda - jeśli rzeczywiście ktoś umarł, a ona miała teoretycznie być z tym w jakiś sposób powiązana, oznaczało to, że wraz z jej ucieczką, nawiasem mówiąc bardzo spektakularną, została prawdopodobnie wrzucona do jednego wora z kryminalistami. Domysł ten podsunął jednocześnie myśl, co by się stało, gdyby została w mieście. Czy byłaby o coś oskarżona? Czy w ogóle dałaby radę się wybronić? Na pewno zniknięcie za murami pieczętowało jej los, więc w końcu wyrzuciła nieprzyjemne myśli z głowy, zostawiając te, które nie przyprawiały jej o bóle. Cały czas podążała za anielicą, gotowa na całodniowy marsz aż do zmierzchu i dalej.
28.11.2018, 21:07
Przeczytaj Znajdź Cytuj
Rzeka "Smocza Łza"
#32

STRAŻNIKAndrea już nic więcej nie powiedziała, prowadząc Rhein w tylko sobie znanym kierunku. Szła przed nią doskonale widoczna dla szamanki, nie bawiąc się już w podchody jak wcześniej. Dostojna kapłanka płynęła wśród drzew i traw, nie odwracając się w jej stronę ani przez chwilę.
Godziny mijały. Słońce zatoczyło łuk na nieboskłonie, wisząc już nisko nad ziemią. Chmury znajdowały się nisko, skłębione, mieniąc się w promieniach słonecznych barwami żółtymi, pomarańczowymi oraz różowymi. Zanim zupełnie ściemni się Rhein pozostawało na oko półtorej godziny.
Ich dotychczasowa wędrówka nie obfitowała w niespodzianki; Andrea prowadziła ją z daleka od innych gospodarstw, a także od jakiejkolwiek drogi prowadzącej pomiędzy wsiami. Szły zagajnikami, zaraz wychodząc na otwartą przestrzeń, aby znowu odbić w kolejne laski, mając cały czas po swej prawej ręce rzekę, która w miarę upływu czasu była coraz bliżej, aż w końcu, pod koniec dnia, szamanka miała szansę ją dostrzec z daleka.
Znajdowały się na obrzeżach większego już lasu, który będzie ciągnął się już wzdłuż Smoczej Łzy.
Duch kapłanki zatrzymał się. Zaczekała, aż Rhein zrówna się z nią.
Dużo pozostało ci prowiantu? Czy wystarczy ci do jutra? — zapytała. — W pobliżu znajduje się gospodarstwo, mogłabyś poprosić o nocleg i strawę. Możesz też zdecydować się na nocleg pod gołym niebem.
09.12.2018, 18:49
Przeczytaj Znajdź Cytuj
Rzeka "Smocza Łza"
#33

Cisza nie doskwierała kobiecie. Po wyjaśnieniu sobie wszystkiego z kapłanką, obydwie zamilkły, cały czas idąc do przodu, w stronę wioski. Gapiła się więc na mijane drzewa, w ziemię, w niebo, intensywnie rozmyślając nad swoją przyszłością oraz tym, czy to wszystko jest powiązane ze sobą. Ku jej rozczarowaniu do żadnych wniosków nie doszła, mając w głowie pustkę. Przyszłość nie rysowała się w ogóle, w końcu nie miała dokąd pójść. Natomiast żadna ze spraw nie łączyła się ze sobą. Ważne było jednak, że czymś się zajmowała, więc kilkugodzinna wędrówka do zmierzchu nie znudziła jej zbytnio.
Wystarczy nawet na dalszą drogę – odparła, stając przed kapłanką. – I powiedzmy, że na razie nie mam ochoty na spotkania z ludźmi. Wolę zachować siły na jutro. W lesie nie będzie tak źle.
Jeśli Andrea nie miała więcej pytań ani uwag, Rhein chciała ruszyć dalej, póki jest wystarczająco widno, żeby przejść więcej drogi. Jeśli już będzie ciemno, na pewno rozbije skromny obóz w jakimś zacisznym, skrytym miejscu.
10.12.2018, 23:40
Przeczytaj Znajdź Cytuj
Rzeka "Smocza Łza"
#34

STRAŻNIKKapłanka skinęła jedynie głową na zgodę, ruszając ponownie.
Półtorej godziny minęło bez zmian; znajdując odpowiednie miejsce na rozbicie jednoosobowego obozu na noc, Rhein nie pozostawało nic innego niż odpoczynek po całodniowej wędrówce. Ukryta pomiędzy drzewami była całkowicie odsłonięta przed wzrokiem nieproszonych gości, jeżeli jakikolwiek napatoczyłby się. Strażniczka mogła czuć się tam względnie bezpiecznie.
Duch Andrei ulotnił się, gdy tylko rozbiła obóz, przekazując jedynie, że wróci rankiem i będzie miała na wszystko oko.

Noc przebiegła bez zakłóceń. Jedynie gdzieś tam daleko rozległ się krzyk, który łatwo mógł zostać pomylony z rykiem leśnej zwierzyny.

Gdy Rhein wstała tego ranka, powitał ją widok ducha kapłanki. Siedziała na zmurszałym, zwalonym pniu drzewa z założoną nogą na nogę i spoglądającą na nią z nieodgadnionym wyrazem twarzy. Nie odezwała się jednak ani słowem, czekając, aż szamanka ogarnie się, by ruszyć ponownie.
Wczoraj przeszłyśmy kawał drogi. Myślę, że zostały nam jakieś trzy–cztery godziny marszu i będziemy na miejscu — oznajmiła, by zaraz dodać: — Do wsi możemy dotrzeć już normalną drogą albo, jeżeli wolisz, dalej kniejami, jednakże ten drugi szlak zajmie nam dłużej. Może do czterdziestu minut. Decyduj którędy wolisz. W drodze możemy porozmawiać, jeżeli będziesz chciała.
26.12.2018, 18:58
Przeczytaj Znajdź Cytuj
Rzeka "Smocza Łza"
#35

Przedzierając się przez varengardzkie lasy, Rhein musiała mimowolnie nieco posunąć się naprzód, aby znaleźć odpowiednie miejsce do noclegu; w końcu jednak udało jej się to, a gdy tylko rozbiła niewielki obóz, Andrea zniknęła, co nawet było jej na rękę. Osłonięta przed nieproszonymi gośćmi, mogła zdrzemnąć się kilka godzin bez obaw, że ktoś bądź coś mogłoby ją niepokoić. Oczywiście było niewygodnie, ale takie były uroki spania pod gołym niebem. Wolała nie wpraszać się do żadnego domostwa, odpowiadać w razie czego na jakieś niewygodne pytania. Poza tym samotność aktualnie jej służyła.
Noc, prócz zwierzęcych wrzasków, minęła jej rzeczywiście spokojnie. Rano obudziła się lekko obolała, ale w całkiem dobrym humorze. Widmo poprzedniego dnia jakby przyblakło i wszystko zdawało się być jakby... weselsze. Przeciągnęła się, zaraz zauważając obecność ducha. Przecierając oczy i powoli wstając, aby złożyć obóz, odpowiedziała: – Raczej nie ma potrzeby przedzierać się przez lasy. Poza tym droga jest bezpieczniejsza. – Przynajmniej tak było z założenia, bo raczej nie spotka tam nikogo wrogiego. A wieści o jej wyczynach nie dotrą tak szybko. Minie jeszcze co najmniej dzień, może nawet kilka, nim się zorientują, że jest poszukiwana. Przynajmniej miała taka nadzieję.
Jeśli Andrea nie miała nic do dodania, Rhein spakowała resztki obozu, przygasiła resztki paleniska i ruszyła dziarsko w stronę traktu. Odzywała się raczej niewiele, chociaż humor miała dużo lepszy niż wczoraj. Zamierzała dotrzeć do wsi tak szybko, jak to możliwe.
05.01.2019, 16:58
Przeczytaj Znajdź Cytuj

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

formularz kontaktowy / Oznacz wszystkie działy jako przeczytane / Wersja Mobilna