AtarashiiVypin
#1Rok 912, 45 dzień wyprawy.


o skończeniu badań nad gryfami i odpoczynku nadszedł czas na ponowne wyruszenie w drogę. W trakcie pierwszego postoju obserwowaliśmy wraz z Nornem jajo gryfa, starając się zapewnić mu jak najlepsze warunki. Obłożyliśmy je piórami zabranymi wcześniej z gniazda i sporządziliśmy nowe na kształt tego, w którym mieszkają dorosłe osobniki w warunkach naturalnych. Żadne z nas nie jest pewne, jak długo wylęga się takie jajo toteż pozostaje nam jedynie czekać i mieć nadzieję. Mamy teraz szansę sporządzać notatki opierając się na zupełnie nowych sposobach zdobywania wiedzy o tych majestatycznych zwierzętach, co wprawia mnie w niezwykłą radość.

Rok 912, 46 dzień wyprawy.


Udajemy się w stronę gór. Doszły nas słuchy o niedawnych wydarzeniach jakie miały miejsce w kopalni srebra w Valen. Chcemy odnaleźć ślady potworów w jednej z górskich jaskiń i dokładniej się im przyjrzeć – może na podstawie naszych obserwacji uda się wymyślić coś, co mogło by pomóc Valeńczykom w odratowaniu „srebrnej skarbnicy państwa”. Nasi ludzie nie znają w tej chwili przyczyny zmiany trasy i nie chcemy ich uświadamiać o tym  – mogłaby wybuchnąć niepotrzebna panika.

Rok 912, 47 dzień wyprawy.


Byliśmy zmuszeniu do zrobienia postoju. Napotkaliśmy w nocy w lesie stado Vypinów, które próbowały się dorwać do naszych zapasów mięs. Korzystając z okazji poprosiłam naszych łowczych o rozstawienie pułapek, w które udałoby się złapać owe stworzonka – jest to okazja do przeprowadzenia kolejnych badań. Wynika z tego, że będziemy zmuszeni nieco opóźnić naszą podróż. W klatki złapały się dwa żywe Vypiny. Jeden z nich zaatakował naszych ludzi, jednego raniąc zębami a drugiego kłując ogonem, co wywołało czterominutowy paraliż. Dla celów naukowych musieliśmy uśmiercić jednego ze złapanych osobników.

Rok 912, 48 dzień wyprawy.


Po nastaniu świtu i osiągnięciu dzięki temu lepszej widoczności, mamy w końcu szansę zbadać pochwycone poprzedniego dnia stwory. To będzie interesująca autopsja.

Opis anatomiczny Vypina

  • Vypiny to zwierzęta bardzo małe – maksymalnie osiągają wielkość 18 cm, a najmniejsze osobniki mają około 13 cm.
  • Tkanka mięśniowa owych stworzeń jest bardzo skromnie rozwinięta. Dotykając ich można nawet odnieść wrażenie, że składają się jedynie ze skóry i kości. Taka budowa zapewne umożliwia im skakanie na duże odległości, w czym pomaga niska masa ciała. W rekompensacie mają bardzo dobrze rozwinięte ścięgna, pozwalające na sprawne i szybkie poruszanie kończynami.
  • Zęby mają krótkie i ostre. Jeden z naszych ludzi został przez Vypina nadgryziony, jednak rana wygląda dobrze, nie sączy się ani nie ma na niej rumienia. Pozwala to wnioskować, że nie posiadają żadnego jadu w pyskach który mógłby zagrozić ludziom.
  • Inaczej natomiast sprawa ma się w przypadku ogona. Przy dokładniejszej sekcji odkryliśmy, że znaczna część krwi przeprowadzana jest przez ów organ, czyniąc go najlepiej ukrwionym zaraz po sercu stwora. W momencie, w którym ogon stwora wbija się w ciało ofiary uruchamia on mechanizm, polegający na popuszczeniu jednej z tętniczych zastawek i umożliwia wpompowywanie krwi w ciało ofiary. Vypin po takim ataku ginie z wykrwawienia. Nie stanowi ona (krew) zagrożenia dla dorosłego mężczyzny, jednak dzieci i mniejsze zwierzęta mogłyby zostać zabite.
  • Drobne pazurki tych niezwykłych stworów są ostre i zakrzywione na kształt małych haczyków, co umożliwia im chwytanie się pni drzew i innej roślinności. Ze względu na drobną, opływową budowę ciała taki sposób przemieszczania jest dla nich najszybszy.
  • Oczy Vypina poruszają się niezależnie od siebie, podobnie jak u jaszczurek. Oznacza to, że są one w stanie obserwować jednocześnie dwa różne punkty, znajdujące się w sporej odległości od siebie. Norna zafascynował fakt przetwarzania owych bodźców przez mózg tego stwora. Odkrył, że nerwy wzrokowe z jego gałek prowadzą do dwóch osobnych półkul mózgowych, jednak nie mamy jak na razie narzędzi na dokładniejsze zbadanie owego zjawiska.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.07.2019, 00:16 przez Tindel.)

22.07.2019, 00:16
Przeczytaj Znajdź Cytuj
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

formularz kontaktowy / Oznacz wszystkie działy jako przeczytane / Wersja bez grafiki