AtarashiiV. FAQ
#1


Często zadawane pytania
POZNAJ ODPOWIEDZI NA NAJBARDZIEJ NURTUJĄCE ZAGADNIENIA

Temat powiązany z kanałem "pytania" na discordzie. Znajdują się tutaj pytania zadawane przez graczy dotyczące całego forum, głównie uniwersum. Cały temat - a więc zarówno pytania jak i ich kategorie - będzie uzupełniany na bieżąco.

Pytania techniczne:


Jak zamieścić akapit (wcięcie) w poście fabularnym?

Należy użyć kodu tak, jak przedstawiono poniżej:
Kod:
[p]tu treść pierwszego akapitu
[p]tu treść drugiego akapitu

Nie mam już zadań specjalnych/mam ich dużo mniej niż poprzednio. Co się stało?


Co miesiąc pula zadań specjalnych jest wymieniana. Prawdopodobnie niedługo zostaną one uzupełnione - gdyby jednak tak się nie działo, proszę kontaktować się z administracją forum.
Jak działa "szansa na przedmiot" w atrybutach talizmanu przy otrzymywaniu składników z każdego posta?


Jest to szansa na wylosowanie dodatkowego przedmiotu poza tymi w standardzie.
Chcę dodać postać niezależną/lokację (np. sklep, gospodę itp). Do kogo się zgłosić z opisem do sprawdzenia?


Do kogokolwiek ze Strażników bądź Administratorów.


Fabuła Atarashii:


Od ilu lat nieczynna jest Stara Uczelnia i dlaczego stała się nieczynna?


Minął mniej-więcej wiek od tajemniczego, nieznanego powszechnie incydentu. Krąży o tym wiele opowieści, mniej czy bardziej niesamowitych, a być może nawet któraś z nich jest prawdziwa.
Ekspedycja bohaterów nigdy nie dotarła jednak na to miejsce, by dociec prawdy. Może najwyższa pora?
Nie będzie to jednak łatwe. Jest wiele kilometrów za rzeką, dość zaszyta w nieuczęszczanej już okolicy. Mało kto o niej pamięta i mało kto zawraca sobie głowę faktem jej istnienia.
Czy można rozkruszyć magiczne kamienie na mniejsze kawałki, by wciąż był z nich użytek?


Można je kruszyć, ale doprowadzi to do ich zepsucia. Nie zgromadzą many swojego użytkownika. Ewentualnie będą mogły dać znikomy efekt - przykładowo kamień ognia po rozkruszeniu dawałby efekt żaru, ale nic więcej.
Czy łączenie kamieni dla łowców sprawi, że dostaną "nową moc" np. kamień wiatru + wody = lód?


Żeby kamienie tak działały, musiałaby zostać stworzona odpowiednia broń na fabule przez bardziej utalentowanego kowala, który stworzyłby stosowną konstrukcję do aktywacji obu żywiołów jednocześnie.
Kolorowe włosy - czy można? Jak to jest postrzegane przez społeczeństwo Atarashii? Czego wynikiem może być odmienny kolor włosów (niebieski, różowy) nie licząc farbowania (jeśli farby do włosów istnieją w świecie gry)?


Kolorowe włosy naturalnie się nie zdarzają, więc jeśli ktoś takie posiada w odpowiednio uzasadniony w karcie postaci sposób, prawdopodobnie zostaniesz potraktowany jak wyrzutek - ktoś chory, przeklęty etc.

Czy istnieją na forum gry karciane bądź planszowe (na przykład szachy, poker)?


Szachy istnieją, kości podobnie.
Aktualnie wewnątrz ścisłej ekipy są prowadzone również prace nad stworzeniem gry karcianej dedykowanej Atarashii.
Jak długo Reyndoll jest burmistrzem Valen?


Od momentu śmierci poprzedniego króla, Bonuma Mądrego Rancherona, co miało miejsce około dekady temu.
Jak wygląda struktura władzy w Azaracie? Istnieją jakieś rody arystokratyczne? Czy częścią miasta zamieszkałą przez biedotę rządzą jakieś ukryte organizacje/gangi?


Społeczność Azaratu jest szczególnie skrajna - praktycznie nie istnieje tam klasa średnia, zaś w różnych strefach rzuca się w oczy albo przepych i bogactwo, albo biedota. Istnieją tam rody szlacheckie, które mają ogromne wpływy w mieście. Prawdopodobnie są też jakieś szajki - mniej czy bardziej zorganizowane - ale nic, co byłoby powszechnie wiadome.
Czy istnieją jakieś znane szkoły dla magów?


Dawniej funkcjonowała Stara Uczelnia; teraz młodzi akolici (choć podobnie szamani, mistycy czy łowcy - u nich jednak nie przyjmuje to zwykle oficjalnej formy) zwykle terminują u starszych i bardziej doświadczonych na kształt relacji giermka z rycerzem.
Jak bardzo jest rozwinięty wywiad królestwa?


Jest to dość tajna informacja i mało kto wie coś na ten temat. Prawdopodobnie jednak władcy posiadają swoje jednostki wywiadowcze, które przedzierają się na inne tereny i dostarczają informacji.
Czy talizmany muszą bezpośrednio dotykać ciała szamana, by zadziałały?


Tak - powinny zresztą być na ogół biżuterią (np. pierścienie, kolczyki), więc zwykle o to szaman nie musi się martwić.

Czy mag ognia ma utrudnione posługiwanie się swoją magią, kiedy jest zmoczony lub w wilgotnym otoczeniu?


Nie.
Jedynym wypadkiem kiedy mag ognia będzie miał prawdziwą trudność, żeby coś wykrzesać ze swojej magii, będzie korzystanie z niej znajdując się bezpośrednio pod wodą. Choć będzie mógł normalnie korzystać ze swoich zaklęć, ich efekt może być o wiele mniej imponujący, bo po prostu będą one błyskawicznie gaszone i przytłaczane masą wody.
Podobnie jednak będzie w przypadku niemal każdego maga, który... zostanie pogrzebany żywcem pod dużą warstwą ziemi. Zdecydowanie trudniej będzie mu się posługiwało magią, ale wciąż będzie to możliwe.
Warto jednak wspomnieć, że w przeciwieństwie do zwykłego ognia, magiczny ogień często ma różne właściwości. Zwykle jest gorętszy, gęstszy, magowie ognia mogą też być zdolni do wywoływania eksplozji. Stąd też wniosek taki, że nawet na dnie stawu, wprawiony mag ognia wciąż może być śmiertelnie niebezpieczny.
Czy postacie wyczuwają w jakiś sposób magię? Choćby przy przebywaniu przez dłuższy czas w otoczeniu konkretnego efektu magicznego lub jego znajomości?


Nie. Dopóki magia nie wpływa w fizyczny sposób na otoczenie, nie ma sposobu na to, by ją wyczuć. Wyjątkiem są złowrogie istoty magiczne, możliwe do wykrycia chociażby przez Eteryczny Amulet Wilka.

Pytanie odnośnie Mędrców i Mistyków - czy taki mag, żywiołu np. ziemi, może nauczyć się magii stali? Albo mag wody - magii lodu?


Nie jest to niemożliwe, ale dość trudne. Wymaga dobrego uzasadnienia i odpowiedniego treningu, dodatkowo nie osiągnie on takich efektów, jak mag pierwotnie specjalizujący się w danym żywiole.

Mędrcy i Mistycy są silniejsi od zwykłych ludzi - jak bardzo?


Mędrcy są silniejsi fizycznie. Ogólnie często około dwu-, czasem nawet trzykrotnie, choć oczywiście konkretne przypadki mogą się różnić.
Mistycy z kolei nie są tężsi, (a często wręcz na odwrót przez ich skłonność do kiepskiego zdrowia), natomiast ich mana jest o wiele gęstsza od przeciętnej, jaką posiada np. Akolita. Jest też bardziej gęsta od many Mędrców. Przy podobnych wysiłkach i nauce, przeciętny Mistyk osiągnie o około połowę silniejsze rezultaty od Akolity. Mędrzec znajdzie się pomiędzy tego rachunku, choć raczej bliżej Mistyka.

Czy mistycy wyczuwają w jakiś sposób demony w otoczeniu? Albo wyczuwają ich energię w pozostawionych przez nie śladach?


Mistycy, którzy znają się na fachu pogromcy demonów, często są w stanie określić z pewną dozą prawdopodobieństwa, czy poszlaki pozostawione przez jakieś stworzenie należą do demona, czy nie. Nie będzie to jednak pewny wyrok oparty na paranormalnych zdolnościach, a zwykła obserwacja. Podobnie z wyczuwaniem: nie są do tego zdolni.
Istnieją jednak sposoby na to, by umożliwić wyczuwanie złowrogich stworzeń. Jednym z nich, bardzo skutecznym, jest Eteryczny Amulet Wilka - przedmiot który świeci się, gdy w określonym od niego promieniu znajduje się jakiś stwór.

Czy magia posiada jakąś podstawową formę? Taką której rożne wariacje są używane przez każdego czy jest raczej chaotyczny źródłem energii.


Jeśli tak - nie jest ona znana. Najczystszą, najbardziej zrozumiałą formą magii jest dla ludzi ta, do której mają wrodzony talent (a więc specjalizację lub startowy żywioł).
Czy istnieje możliwość nauczenia innych osób znanych sobie zaklęć?


Owszem, jest to możliwe. Zależy jednak od skuteczności przekazywania wiedzy nauczyciela oraz przyswajania jej przez ucznia. Podobnie zależy to od naturalnych możliwości i preferencji adepta.
Czy istnieją sposoby by opracować zaklęcie teoretycznie (np. niczym w nauce przy pomocy wyliczeń i wzorów)?


Tak. Najczęściej ten sposób praktykowany jest przez Akolitów, którzy bardzo sprawnie posługują się teoriami, ale jest też możliwy dla innych grup.
Opracowanie formy takiego zaklęcia różni się jednak od jego całkowitego opanowania. By tego dokonać, nawet najzdolniejszy akolita potrzebuje co najmniej kilku prób (chyba że technika jest bardzo prosta i mag zna już podobne).


Czas na Atarashii:


Kiedy na upływa jeden rok?


Fabularnie to Arcymagowie odmierzają czas w świecie Atarashii i to oni są źródłem informacji o tym, jaki jest aktualnie rok.
Technicznie zaś rzecz ujmując, czas jaki płynie na forum zależny jest od osądu MG lub, jeśli prowadzisz rozgrywkę bez Strażnika, możesz ustalać porę dnia/upływ czasu samemu lub wspólnie z innym graczem - oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.
Jakie pory roku obowiązują w świecie Atarashii?


W uniwersum Atarashii nie ma podziału na pory roku; nie występują one w znanym świecie. Pogoda zależna jest od położenia danego miejsca oraz różnych zmiennych, którymi zarządza Mistrz Gry (zachmurzenie, nasłonecznienie, wiatr itp.).

Skoro nie ma pór roku, to jak z miesiącami, z tygodniami? Jest w ogóle podział na dni? Ile jest godzin w dobie?


Większość ludzi na Atarashii nie przejmuje się aż tak upływem czasu, jak robimy to my w realnym świecie. Żyją sobie z dnia na dzień. Niespokojne to czasy: kto wie, czy jutrzejszego dnia smok czy grupa bestii nie pozostawi deski na desce w jakimś miasteczku?
Istnieje jednakże podział czasu. Przeciętni ludzie przejmują się głównie godzinami, jakie można w prosty sposób odmierzać pozycją słońca na niebie (a więc i zegarem słonecznym - te występują gdzieniegdzie w świecie Atarashii, przykładowo w dużych miastach). W dniu jest dwadzieścia cztery godziny, w tygodniu jest siedem dni (owszem, od poniedziałku do niedzieli, choć nie praktykuje się odpoczynku od pracy w siódmy dzień tygodnia), miesiącami zaś mało kto się przejmuje, wykluczając pewnie tylko arystokrację i Arcymagów.
Podobno w Azaracie pewien uczony pracuje nad zegarami nakręcanymi mechanicznie. Jak by jednak miał działać taki cud techniki? I czy to prawda, czy jedynie plotki?
Ten system bardzo przypomina to, co znamy z prawdziwego świata. Mało kto korzysta jednak z dokładnego określania dni tygodnia, tym bardziej tygodniami. Ba - w niektórych osadach jest to uznawane za wręcz anomalię. Kultura mieszkańców tego uniwersum różni się w tej kwestii od naszej. I choć u nas mówi się "szczęśliwi czasu nie liczą", to u ludzi nieustannie odpierających ataki smoków, demonów, bestii oraz siebie nawzajem... nie jest może najtrafniejszym określeniem.  Pozostałe pytania:


Czy po akceptacji Karty Postaci muszę napisać o prowadzenie fabuły do Mistrza Gry?


Na Atarashii dopuszcza się kilka różnych trybów gry i nie do każdego z nich potrzebna jest aktywna praca Strażnika. Ba, czasem nawet nie jest wskazana. Rozjaśnienie tej sytuacji przyniesie temat zamieszczony poniżej - oraz dwa dodatkowe, przydatne linki:
• Dopuszczalne na forum tryby gry
• Ogłoszenia - szukam towarzysza w przygodzie!
• Ogłoszenia - szukam Mistrza Gry!

Kiedy dostanę odpis?


Zależy to od kilku czynników. Po pierwsze, musisz zadać sobie pytanie: prowadzisz rozgrywkę z innymi graczami, czy tylko ze Strażnikiem (mistrzem gry)?
Jeżeli z innymi graczami - musisz zapytać się ich.
Jeżeli z MG - prawdopodobnie tak szybko, jak tylko będzie mógł.
Ponadto w ramach ciekawostki: nie każdy o tym wie, ale MG mają specjalne narzędzie do mierzenia, kiedy należy odpisać swoim graczom. Jako że jest to tajemnica tylko dla ekipy forum, nie będę opisywać tu szczegółowych mechanizmów. Warto jednak wspomnieć o jednym z nich. Narzędzie to, za każdym pytaniem typu "kiedy odpis", wydłuża czas oczekiwania na odpis o 12 godzin. Mistrz Gry musi odczekać ten czas przed wysłaniem posta fabularnego.

13.09.2018, 18:07
Przeczytaj Znajdź
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

formularz kontaktowy / Oznacz wszystkie działy jako przeczytane / Wersja bez grafiki